Sziasztok! Először is szeretnék már az elején pár dolgot leszögezni, én a testépítéssel szeretnék főként foglalkozni a jövőben, de természetesen nem zárkózok el semmilyen más sporttól sem, és tisztelek mindenkit, aki sportol, de mivel nekem ebben a sportban van némi tapasztalatom így én kicsit ebből a szemszögből közelítem meg a dolgokat. Egyre jobban kezdenek kibontakozni a ketogén diéta által nyújtott lehetőségek a testépítésben és más sportokban is, ezért épül köré az alábbi cikk, és én is ezeket a táplálkozási elveket követem.
Tisztázni szeretnék pár fontos dolgot, pár alapfogalmat, ami úgy érzem elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük milyen módon tudjuk befolyásolni ízmaink méretét. Ez egy 3 részes sorozatnak az első része, amiben az alapanyagcsere, a napi kalória szükséglet kiszámítása, és ismét egy kis ketogén kedvcsináló ezeken keresztül.
A testünkben folyamatosan építési és lebontási folyamatok játszódnak le. Folyamatosan energia termelő és energia felhasználó folyamatok zajlódnak le szervezetünkben.
Minden folyamat, a szívverés, a légzés, emésztés, ülés, mozgás, energiát vesz igénybe, amit vagy a bevitt tápanyagokból, vagy a szervezetünk tartalék tápanyagainak bontásával fedezünk. A testünket úgy képzeljük el mintha egy házat építenénk átvitt értelemben.
Először is szükségünk van egy alapra, ami mindenkinek a genetikai adottságát jelenti. Mindenki más alapokkal rendelkezik, gondoljunk csak bele miért nem működik mindenkinél ugyanaz a diéta, edzés? Ahány ember annyi féle genetikai sajátosság.
Maradnék a ház témánál ez eddig mindenkinél bevált. Ha már házépítés és az alap megvan vagyis mindenkinek a saját genetikája akkor jöhetnek a téglák, amiket szeretnénk felépíteni rá, vagyis leegyszerűsítve az izomzatunk. Ezek a kis “téglák” a fehérjék. A testünknek szükségünk van munkásokra azaz valamilyen energiaforrásra ahhoz, hogy ezeket a téglákat beépítse. A ketogén diétában tulajdonképpen ezt az energiát a szénhidrátról zsírra cseréljük le. Itt térjünk vissza az alapanyagcserére. Beszéljünk kicsit az energiáról. Mindenkire más és más energia szint jellemző, tehát mindenkinek más a napi kalória szükséglete. Ha veszünk egy 40 év körüli, irodai munkát végző 60 kg-os hölgyet, aki heti 2-3-szor végez teljes testedzést, vagy egy 25 éves 100 kilós testépítőt aki hetente 6 nehéz súlyzós edzést végez láthatjuk, hogy nagy valószínűséggel más és más lesz a szükségletük. Tegyük fel, hogy Pisti is és Tomi is 100-100 kg-testépítők. Teljesen ugyanaz a testzsír %-uk, ugyanaz a napi impulzus éri őket, és ugyanazt a napi edzést végzik ugyanakkora súllyal mégis teljesen más kalória szinten tudja ezt a szervezetük kezelni hiszen más alapokkal rendelkeznek más a genetikai adottságuk.
Mindenki itt van megakadva a legjobban talán. Először is ha már megértettük az alapanyagcserét már nyertünk. Hobbi sportolói szemlélettel is szeretnénk a legjobb eredményeket a legrövidebb idő alatt elérni. Először is megnézzük, hogy mennyi lehet az energia szükségleted. Ehhez ugyan rengeteg kalkulátort találsz az interneten, de ezek csak alapnak jók, a korábban leírtak alapján is, de mindjárt leírom miért.
Ha megsaccoltuk a szükséges kalóriát a kalkulátorral, akkor kiszámoljuk mennyi zsírt, fehérjét, és szénhidrátot kell fogyasztanunk, majd csináljuk a diétát. Itt fontosnak tartom kiemelni mit tehetünk akkor, ha megáll a fogyás. Ugye azt már tudjuk, hogy a szervezetünk mivel hihetetlenül jól alkalmazkodik különböző helyzetekhez, folyamatosan ki kell billentenünk a megszokás árnyékából. Tegyük fel, hogy egy átlagos 100 kg-os 25 éves férfi testépítő 10% os testzsírral, heti 5 súlyzós edzéssel 3000 kcal-át fogyaszt egy nap és ezzel az energia bevitellel a testtömege stagnál. Innentől kezdve, ha ő szálkásodni szeretne akkor 2 út áll rendelkezésére: Vagy a testének a kalória szükségletét növeli, tehát többet mozog, vagy a bevitt energia mértékét csökkenti ergo kevesebb kalóriát fogyaszt. A ketogén diéta esetén a zsír mennyiségét csökkentjük, viszont a fehérjét is csökkentenünk kell az arányok megtartása végett, a szénhidrát ugye mindvégig alacsony. Bármilyen étrend tervezésnél a legjobb megoldás volna, ha a makro tápanyagokat számolnánk és úgy állítanánk össze az étrendünket, ezzel kapcsolatban egy későbbi cikkben fogok majd részletesen kitérni.
Egyértelműnek gondolom, hogy egy 60 kg-os hölgy nem fog 4000 kalóriát enni. Viszont a korábban leírtak alapján látjuk, hogy nagy valószínűséggel folyamatosan figyelnünk kell a szervezetünkre és változtatnunk kell a bevitt tápanyagmennyiségeken.
Senkit nem fogok görcsösen rábeszélni erre a típusú diétára. A szevezetünk lusta, ne nevess tényleg! Sokkal szívesebben nyúl hozzá a fehérjékhez és készít belőle szénhidrátot, amit később eléget és nyer így energiát. Korábban olvastad miért nem jó az, ha izmot bont a szervezet kevesebb lesz a napi energia szükségletünk is tehát nem lesz olyan hatékony az izomépítés sem arról nem is beszélve, hogy ki akar izmot bontani zsír helyett? Itt jön képbe a ketogén diéta. Mivel a szervezetet átállítjuk zsírbontó üzemmódra így könnyebben hasznosítja a saját testzsírunkat. Tehát ha elfogy a táplálékunkból bevitt energia a szervezet ugyanúgy folytatja a zsírfelhasználást, de a saját testzsírunkból és nem áll neki az izmot lebontani. Akin jelentős túlsúly van hihetetlenül gyorsan képes vele rengeteget fogyni. Nem, itt nem arról van szó, hogy valami csodadiétát írok le neked! Ez egy lehetőség. Ha 2000 Kcal-t viszel be egy nap csirke-rizzsel, vagy kolbásszal, vagy, nápolyival az mindenhogy 2000 kcal lesz (most a vércukorszint változásairól és az egészségről, hormonális, gyomor problémákról, tápanyaghiányról nem beszélek), de ha egy olyan diéta után nézel, amiben nem éhezel, finomakat eszel, jobban fog az agyad, a sportteljesítményed sem romlik, akkor én ezt ajánlom. Nincsenek csodamódszerek, még egyszer mondom, ha eredményeket akarsz és változást elérni hétről hétre, hónapról hónapra akkor vezetned kell az étkezéseidet, felírni miből mennyit és pontosan mérni ez elfogyasztott étel mennyiségét és az edzéseidet pedig progresszív módon kezelni.
A következő, azaz II. részben a progressziót és az izomépítést fogom nektek egy kicsit kivesézni.
borsó fehérje,
tojásfehérje,
borsófehérje,
tojás fehérje,
borsófehérje izolátum,
ökológiai gazdálkodás ,
bio gazdálkodás,
biokontroll,
bio
tanusítás,
agrár
marketing,
pyxis markting,
sofőrszolgálat,
tejsavófehérje
izolátum,
fehérje,
fehérje szelet,
protein szelet,
micellar
casein,
micelláris
kazein,
sofőrszolgálat,