Fit Body Blog

A STRESSZ BARÁT VAGY ELLENSÉG?

Egy vizsgákkal teli hét, vagy túl sok feszültség a munkában, magánéleti gondok? A stressznek következményei lehetnek a testedre és befolyásolhatják céljaid elérését.
A stressz egy kifejezés a feszültségre vagy a nyomásra. A stressz egészségtelen lehet, de a szervezet természetes reakciója. A stressz segíthet neked abban, hogy jól teljesíts, éberebb és figyelmesebb legyél. Ez előnyös lehet verseny közben vagy például egy állásinterjú során.
A stressz egészségtelen, ha túl sok a feszültség. A túl sok stressz jelenthet fejfájást, alvás vagy koncentrációs problémákat, hangulatváltozásokat, emésztési zavarokat. A stressz pillanatában adrenalin és noradrenalin szabadul fel, hogy a testetdet felkészítse a harcra vagy a menekülésre.

A stressz és izomnövekedés

Ha folyamatosan feszültek, ugrásra készek vagyunk, állandó készenléti állapotban töltjük napjainkat, izmaink megfeszülnek. Tipikus menedzserprobléma a nyaki részek fájdalma, begörcsölése, csomók keletkezése. A gerinc háti és csípő részének elváltozásaiért is nagymértékben felelős lehet stresszes életvitelünk. (Természetesen a kopásokért, lerakódásokért nem a stressz a felelős).
Ezenkívül a hosszú távú stressz izomkárosodást okozhat, még akkor is, ha a megfelelő változatos étrendet választotál. Ez azért van, mert a szervezettedben a kortizol folyamatok megváltoznak. A stressz befolyásolhatja az izmok edzés utáni regenerálódását is. Ha sokáig küzdesz stresszes helyzetekben, akkor érdemes azzal számolni, hogy hosszabb ideig tart a izmok épülése. Magas stressz-szint mellett azért kevésbé hatékony az izomépítés, mert maga a stresszes állapot is sok energiát igényel. Személyenként eltérő a regenerálódási idő, de ha nem fordítasz elegendőd pihenésre az edzés után is, annak bizony negatív hatásai lesznek a sport vagy diétás céljaidra.


A stressz és a fogyás

A stressz ösztönzi a szervezeted betatrophin nevű fehérjéjének termelését, amely a fogyni vágyók igazi rémálma. Jelenleg is folynak klinikai vizsgálatok arról, hogy a betatrophin nevű fehérjének pontosan milyen hatásai vannak az emberi szervezetre. Az University of Florida kutatásaik során megállapították e fehérjéről, hogy korlátozza a szervezet zsírlebontó képességét, s kapcsolatot teremt a stressz és a súlygyarapodás között. Ezáltal az is világossá vált, hogy a stressz hozzájárul a zsír felhalmozódásához, de legalább is a zsíranyagcsere lelassulásához.

Tippek és trükkök

  1. Nagyon stresszes időszakban ne végezz kemény edzéseket. Kíméletes erőfeszítés során endorfin hormon szabadul fel, ami jó érzessél tölt el, és így csökkenti a kortizolszintedet.
  2. Van olyan ételek, melyek fogyasztása segíti szervezetted stressz tűrését. Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű termékeket és egészséges zsírokra, melyek megtalálhatóak például az avokádóban, diófélékben és halakban.
  3. Próbálj eléget aludni.
  4. Törekedj az egyensúlyra! Ne tervezd a napokat tele feladatokkal. Határozz meg prioritásokat és ezáltal csökkentesd vagy ütemezd át a stresszes tevékenységek körét.
  5. Tölts több időd napon és friss levegőn! A séta segíthet a gondolataidat is kitisztítani. Ezen kívül extra D-vitaminhoz is jut szervezetted, melynek hiánya fáradékonnyá tesz.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!