A test sejtjeinek, így az agynak is a fő energiaforrása a glükóz. Az agynak rengeteg energia kell: a teljes test által felhasznált glükóz egy negyedét az agy használja fel! Tehát egy 60 kilós személy napi ajánlott 1380 kalóriájából 345-öt csak az agya fogyaszt el.
Fárasztó szellemi munka, folyamatos koncentráció, vagy stressz esetén az agy energiafelhasználása akár 50%-al is megnövekedhet, tehát óránként akár 22 kalória is lehet. Ez azért nem olyan sok, ha belegondolsz, mert egy óra úszással a tested 500 kalóriát használ el. Mégis, akkor miért vagyunk olyan éhesek 3 óra kitartó szellemi munka után, ha nem is használt fel az agyunk olyan sok kalóriát?
Egy tudományos kísérlet során azt állapították meg, hogy aki szellemi munkát végez, 2-300 kalóriával több ételt fogyaszt. Rájöttek, hogy ennek az az oka, hogy a szellemi munka folyamatos glükóz- és inzulin-szint ingadozást idéz elő az agyban. Időlegesen egész alacsony glükóz-szintet is jelezhet az agynak, ami pedig arra serkenthet, hogy gyorsan egyél valami édeset. Ez az oka az alattomos édesség-vágynak, ami szellemi munka alatt gyakran tör ránk. Jobb vigyázni, mert ilyenkor könnyen lehet, hogy fölösleges extra kalóriát veszel magadhoz. A szellemi munka emiatt tehát inkább hízlal, mint fogyaszt!
De akkor hogyan tudjuk agyunkat formában tartani és a fogyókúrát is betartani?
Összegyűjtöttük, hogy a különböző agyunkra jótékony hatást kifejőt anyagok pontosan milyen hatásmechanizmussal működnek.
B-vitamin
A teljes gabonaszemek, búzacsíra, húsok és más, az egészséges táplálkozásban rendszeresen fogyasztott élelmiszerek jó B-vitamin és magnézium források, amelyekre szükség van az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez. Érdemes minden nap fogyasztanod B-vitaminokban gazdag ételeket vagy étrend-kiegészítőket.
Szénhidrát
Az idegrendszernek energiára és pihenésre van szüksége a működéshez – ez teszi lehetővé ugyanis a szellemi munkát. A gabonából készült ételek jó szénhidrát- és energiaforrások, de a cukornak is kedvező hatása lehet. A fizikai és szellemi fáradtságot mérsékelheti az idegsejtek által is közvetlenül felhasználható szőlőcukor. Egy pohár gyümölcslé is segíthet abban, hogy a kritikus helyzetben élénkebb legyél. További információkat a szénhidrát és a fogyókúra kapcsolatáról korábbi ismeretterjesztő cikkünkben találsz.
Fehérje
A fehérje nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. Szükséges ahhoz, hogy a szervezet képes legyen a cukoregyensúlyt fenntartani. Ha ez ingadozik, akkor vele együtt ingadozó lesz a hangulatod és a szellemi teljesítőképességed is. A proteinhiány egyik tünete, hogy gyengének érzed magad, nincs elég energiád és nehezebben birkózol meg a stresszel.
Kutatásokkal bizonyították, hogy szervezetünk egy óra intenzív szellemi munka során hasonló mennyiségű fehérjét használ föl, mint egy óra fizikai munka során.
Megoldást jelenthetnek a fehérje shakeek melynek lényege, hogy plusz fehérjét juttassanak a szervezetbe, ami ülő munka esetén is fontos, sőt, ekkor még fontosabb, hiszen az izmok rettentő gyorsan képesek leépülni! Vigyél 1 adag fehérjeport a munkahelyedre és keverd ki ásványvízzel tízórainak, de akár egy gyors ebédnek is megfelelő! Mivel étkezést pótolsz vele (és nem a sportolás utáni megnövekedett fehérje szükségletet elégíted ki), így lassú felszívódású fehérjére az ajánlott!
L-karnitin
A karnitin fontos szerepet játszik az agy energiaellátásában, csökkenti a mentális fáradtságot, regenerálja és védi az idegrendszert a toxikus hatásoktól. Az L-karnitint és vegyületeit tipikusan fogyókúrákhoz használják, ám a szellemi teljesítőképesség és koncentráció fokozására is be lehet vetni. Mivel az állati eredetű élelmiszerek (húsok) a karnitin fő forrásai, a vegetáriánusoknál kialakulhat hiányállapot.
Kreatin
A halakban, húsokban és étrend-kiegészítőkben megtalálható kreatinnak alvás mennyiségének jelentős csökkenését követően lehetnek pozitív hatásai a közérzetre, és a fokozott figyelmet, gondolkodást igénylő feladatok elvégzésére. A gyakorlatban ennek a lehetséges hatásnak a kiaknázása különleges étrendet vagy jól megtervezett creatine étrend-kiegészítést igényelhet.
Omega-3 zsírsav
Egyre több adat támasztja alá azt, hogy az omega-3 zsírsavak nemcsak a depressziót, de az agressziót és az idegességet is csökkenthetik. A rendszeres tengeri hal és/vagy halolaj fogyasztása támogathatja az idegrendszer egészséges működését, javíthatja a közérzetet.
Glutamin
A központi idegrendszerben a serkentő szerepet betöltő aminosavak a glutaminsav és az aszparaginsav. Ezen aminosavak nagyjából 80%-ban felelősek a jelátvitelért. Gyakorlatilag minden központi idegrendszeri neuron rendelkezik glutaminsavra érzékeny receptorokkal. Tehát már csak ezért is érdemes kiegészítened a glutamin beviteled, mert nem csak az izomzatod megtartásában játszik fontos szerepet.
Koffein
A koffein az egyik legjobban hozzáférhető és legenyhébb élénkítőszer. Ha egészséges vagy, alkalmi (nem mindennapos) 1-2 kávé vagy 1-2 doboz energiaital fogyasztásával valamelyest kitolhatod a fáradtság jelentkezését.
Mivel életünk jelentős részét töltjük munkával és ennek mennyiséget és a stresszt sokszor nem tudjuk csökkenteni, ezért a tudatos és kiegyensúlyozott étrend jelenti a legjobb megoldást agyunk formában tartásához és ahhoz, hogy mindezek mellett a fogyókúránban is sikeresek lehessünk.