Általában, ha diétára fogja magát valaki, az első dolga az, hogy a bevitt kalória mennységét csökkenti. Ugye, Te is így szoktad? De mitől függ, hogy mennyi kalóriára van egyáltalán szükséged?
A szervezet energiaszükségletén az energiaegyensúly fenntartásához szükséges energiabevitelt értjük, ami adott környezeti körülmények között fedezi a szervzet fenntartésához, valamint a különböző tevékenységekhez szükséges energiát.
A teljes nyugami állapothoz viszonyított bármilyen többlettevékenység (emésztési munka, izommunka..stb.), anyagcserefokozódással jár, emiatt a szervezet energiaszükséglete a szervezet fenntartásához szükséges minimális energiaszükséglet, az ún. alapanyagcsere fölé emelkedik. Ezt az energiaszükséglet növekedést többletanyagcserének, máésnéven munkaanyagcserének nevezzük. Ennek megfelelően az ember enegiaszükségletét döntően két tényező határozza meg:
– az alapanyagcsere,
– a fizikai akitivtás energiaszükséglete.
A növekedés időszakában, valamint különböző élettani állapotokban (pl. terhesség, szoptatás), illetve betegségekben az energiaszükséglet jelentősen eltérhez a normál állapotra jellemző értéktől, amit figyelembe kell venni az energiaszükséglet meghatározásakor. Gyakorlati szempontól különösen az alábbi korrekcióknak van jelentősége:
– a növekedés többletenergia igényének,
– a terhesség és szoptatás többletenegia igényének valamint,
– a normáltól eltérő állapotokból adódó szükséglet-változásnak.
A szervezet összes energiaigénye számos tényező komplex hatására alakul ki, és a különböző korú, nemű, testméretű, testalkatú, és egészségi állapotú személyek egyéni energiaszüksélete igen eltérő lehet. Az energiaszükséglet további jelentős differenciálódása elsősorban a fizikai aktivitás következménye, de a környezeti tényezők (éghajlat, klíma, munkahely jellege..stb.) is jeletősen módosíthatják az energiszükségletet.
Az emberi szervezet energiaigénye szoros, pozitív korrelációt mutat a testtömeggel és a test összetételével. A különböző szövetek működéséhez szükséges energia mennyisége igen eltérő lehet. Mivel a zsírszövetek energetikai tekintetben gyakorlatilag inaktívak, a szervezet energiafelhasználása az ún. zsírmentes testtömegtől függ. A esttömeg növekedése, amennyiben az fokozott zsírlerakódás eredménye, lényegsen nem növeli meg a szervezet energiaigényét, ezért a szervezet energiaszükséglet meghatározásához nem a tényleges, hanem a ún. kívánatos testtömeget kell figyelembe venni.
Még eggyel több ok arra, hogy ne félj használni edzésnél a súlyokat, nem leszel kétajtós szerény tőle! Viszont minél izmosabb vagy, annál több kalórát égethetsz el még alaphelyzetben is. Hajrá lányok, fiúk irány edzeni! 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: