Minden szülő szeretné, hogy gyermeke sikeres és egészséges legyen. És ezt a kettőt mivel lehetne könnyebben elérni, mint a sporttal. Aztán ahogy gyermeked cseperedik és egyre komolyabban veszi a sportot, amit űz, elő fog jönni a kérdés: „Vajon nem ártalmas a gyerekemnek, ha étrend kiegészítőket szed?”. Nagyon sokan ódzkodnak az étrend kiegészítőktől még felnőttek esetében is, de ezek tényleg ennyire ártalmasak lennének?
A szervezetnek a megfelelő működéshez különböző tápanyagokra van szüksége. Ez az állítás nemtől, kortól és aktivitástól független. Mindenkinek ugyanúgy szüksége van fehérjére az izmok regenerálásához, szénhidrátra a megfelelő energia biztosításához és különböző egyéb dolgokra ezek szállításához, beépítéséhez stb. Az azonban már a korral és aktivitással változik, hogy miből és mennyire van szükség. A legnagyobb ellenérve a gyermekek étrend-kiegészítőkkel való támogatására az, hogy mivel fiatalabbak, kisebbek, sokkal nehezebb megállapítani az ideális arányokat és ezekre sokkal érzékenyebben reagálhatnak.
Szakértők is azt állítják, hogy ha nem viszed túlzásba, akkor igenis jótékony hatással lehet gyermeked sportbeli teljesítményére a különböző készítmények. Persze most biztos egyből az ugrik be, hogy annyira felpörgetik a kis lurkót, hogy utána majd felrobban a szíve. Éppen ellenkezőleg! Egy jól megválasztott és használt kiegészítő segíthet a különböző sport sérülések elkerülésében is. A kérdés, hogy mit és hogyan érdemes használni?
Az első és legfontosabb dolog a használat előtt, hogy definiáld, gyermeked milyen sport tevékenységet végez.
Ha nagyon alapszintűt, mondjuk a testnevelés órák mellett néha elmegy focizni vagy biciklizni a barátaival az még nem olyan mértékű fizikai aktivitás, amit ilyen módon kéne megtámogatni.
Persze, ha rendszeresen sportol ott is különböző fokozatok lehetnek.
Egy atlétikai edzésnél (ami több, mint egy óra mozgással jár) érdemes olyan sportitalt választani, ami 6-8% szénhidrátot vagy elektrolitot tartalmaz, hogy az izmoknak mindig megfelelő mennyiségű energia álljon rendelkezésére. Ez főleg akkor fontos, ha az edzések végén izom fájdalom, görcs vagy bármilyen hasonló probléma lép fel. Azonban egy kevésbé intenzív edzéshez a sima víz is ideális a hidratáláshoz.
Ha az edzés nagyobb fizikai megterheléssel is párosul (és szintén legalább egy órás), akkor a szénhidrát mellé érdemes fehérjét is használni (elkerülve az izomtömeg leépítését). 4 egység szénhidrát 1 egység fehérje az ideális arány. Nagyszerű ötlet, ha a fehérjét az edzés végén smoothie-nak készíted el, és banánt is raksz bele (ami szintén segít az izmok lazításában).
Akadnak olyan táplálékok is, amik attól függetlenül fontosak, hogy milyen sportot űz a gyermeked (vagy, hogy egyáltalán sportol-e). Erre a legjobb példa a kalcium. A fejlődésben lévő csontoknak nagy szüksége van kalciumra a megfelelő erősség fenntartásához, azonban egy sportolónak erre még nagyobb szüksége van, hiszen sokkal jobban igénybe veszi a csontvázát. Ezért mindig gondoskodj megfelelő mennyiségről belőle. Egy átlagos gyerek napi szükséglete 1000-1300 mg/nap, ami a sport intenzitásával nő. De ne feledd azt se, hogy a kalcium megfelelő hasznosulásához D-vitaminra is szükség van, ezért gondoskodj róla, hogy megfelelő mennyiségű időt töltsön a szabadban, a napon.
A gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen a jó minőségű táplálék, azonban ezt sokszor (főleg élsportolóknál) nagyon nehéz betartani. Ha gyermekednek edzések után fájnak az izmai, izomláza lesz, görcsöl vagy hasonló panaszai vannak, akkor valószínűleg szervezetében nem áll rendelkezésre minden tápanyagból megfelelő mennyiség. Sport italok és edzés utáni szerek óvatos használata teljesen biztonságos még gyermekeknél is, arra azonban figyelj, hogy a lehető legjobb minőségű kiegészítőket vásárold számára, ezért fehérjék közül keresd az izolátumokat vagy hidrolizátumokat és kerüld a csak koncentrátumból készülteket. De használj akármilyen kiegészítőt is, azt sose felejtsd, hogy ezek nem helyettesíthetik a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást! A legjobb, ha a fehérjét valamilyen zöldség/gyümölcs turmixba rakod, így a vitamin bevitelt is növelheted.
Források:
Erin Coleman: Can you put protein powder in youd kid’s food?
Jill Corleone: Protein powder for kids
Dr. Theresa Ramsey: Protein shakes for kids: the good, the bad and the ugly
Dr. Melina Jampolis: Should I give protein shakes to my daughter?
Laura K. Purcell: Sport nutrition for young athletes
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: