Fehérje koncentrátum, fehérje izolátum, fehérje hidrolizátum. De hát ez mind csak fehérje, úgyhogy ugyanaz! Vagy mégse? Mi a különbség a különböző eljárások között, és vajon ugyanazt a minőséget kapod mindegyiktől?
A legelterjedtebb fehérje típus a tejsavó fehérje. Ezt a fehérjét a sajtgyártás melléktermékeként keletkező tejsavóból vonják ki. Ez a komplex fehérje több kisebb fehérje részből tevődik össze, mint: béta-laktoglobulin, alfa-laktalblumin stb. A tejsavó azért az egyik legelterjedtebb fehérje, mert magas a biológiai értéke, de emellett például a rák kialakulásának a kockázatát is csökkentheti, erősíti az immunrendszert és sok egyéb jó tulajdonsággal is rendelkezik.
A kivonási eljárás különböző technológiákkal történhet.
A tejsavó fehérje alapú készítmények összetevői sokfélék lehetnek. A gyártók általában aszerint döntenek, hogy mennyire olcsó (vagy költséghatékony) terméket szeretnének előállítani. És bár tény, hogy a koncentrátum is fehérje, és teszi is a dolgát, ám nagyon sok a „szennyező” anyag benne. Jó, ha tudod azt is, hogy kifejezetten kerülendő ez a változat, ha laktóz érzékeny vagy, esetleg diétázol a magas zsír és tejcukor tartalma miatt. A legjobb megoldás a kalóriaszámlálós, alacsony szénhidrát tartalmú diétához egyértelműen az izolátum. Ráadásul ebből a fajtából sokkal kisebb adag is elég ugyanannyi fehérjemennyiséghez.
FORRÁSOK:
Jeff S. Volek: Concentrate, isolate and hydrolysate: What it means
James Braun: Whey isolate vs Whey Concentrate