Az edzőterem a legjobb hely, ha izmosodni, fogyni, erőnlétet növelni, vagy csak mozogni akarsz. Azonban a sok inger: gépek, emberek stb. hatására nagyon könnyen elkövethetsz hibákat, amik jobb esetben az edzésed minőségét rontják, de rosszabb esetben akár sérüléshez is vezethetnek. Ezért, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki a kondi bérletedből, íme pár nagyon gyakori hiba, amit az emberek rendszeresen elkövetnek az edzőteremben.
Az edzőteremben sokan vannak, a legtöbb ember már nem először van ott, ez látszik is rajta, így lehet, hogy te is meg szeretnéd mutatni, hogy te is érsz annyit, mint ő. És az imponálás egyik legjobb módja, ha megmutatod, hogy milyen nagy súlyokkal vagy képes edzeni. Legyen ez a motivációd, vagy szimplán csak az, hogy minél rövidebb idő alatt minél látványosabb fejlődésen menj keresztül a túl sok súly használata nagyon veszélyes. A gyakorlatok elvégzésénél nem az számít, hogy mekkora súlyokat tudsz emelni, hanem az, hogy adott gyakorlatot milyen technikával csinálod. Kevesebb súllyal több ismétlés, és megfelelő mozgáskoordináció sokkal többet használ, mint nagyobb súllyal 1-2 ismétlés, és az is valószínűleg helytelenül lesz kivitelezve. Mind emellett ez akár sérüléshez is vezethet. És nem feltétlen izomsérülésre gondolok. A túl nagy súlyt már lehet, hogy nem tudod a gyakorlat végére megfelelő biztonsággal tartani, így az akár rád vagy másra is eshet. Ezért mindig a megfelelő méretű súllyal dolgozz. A megfelelő méret kiválasztása persze nagyban függ attól is, hogy milyen edzésformát végzel, de általánosságban elmondható, hogy az az ideális méret, amivel egy gyakorlatból 6-8 ismétlést tudsz megcsinálni.
Annál nincs is rosszabb, mint amikor az ember elmegy valahova, és csak ott jut eszébe, hogy valamit otthon hagyott. Ugyanez igaz az edzésre is. Mivel az edzőterem nem otthon van, ezért nehéz hazaugrani valami otthon felejtett dologért, így igyekezz mindent elpakolni. Legalább a következő dolgokat vidd magaddal:
- Váltócipő
- Váltóruha
- Váltó fehérnemű
- 3 Törölköző (1 az izzadságodnak, 1 amire a gépen ülsz/fekszel, 1 zuhanyzáshoz)
- Kulacs (és ha használsz, akkor a kimért edzés közbeni italpor)
- Shaker (és a kimért fehérjepor)
Amíg még nem alakult ki a rutin mindig kezdj el időben bepakolni a táskádba, hogy legyen időd átgondolni és berakni, ha valamit elfelejtettél.
A mellizom megdolgoztatásának egyik legjobb módja a fekvenyomás. Ha jól kivitelezett gyakorlatot csinálsz, akkor átdolgoztatja a mell-, vállizmaid és tricepszeid is. Ennél a gyakorlatnál különösen fontos a megfelelő kivitelezés. Sokkal fontosabb, mint maga a súly. Ha teheted, akkor segítséggel végezd, ugyanis egy rossz mozdulat, alulbecsült súly és a rúd a mellkasodon vagy akár a nyakadon is landolhat.
A túl sok ismétlés sosem célravezető. Persze, ha valamiből sokat csinálsz, akkor másnapra izomlázad lesz, de ez nem feltétlen jelenti azt, hogy amit csináltál azzal az izmaidat is fejlesztetted. Az izomláz szimplán annak a jele, hogy valami olyat csináltál, amihez még nincs hozzászokva az izmod, vagy éppenséggel rosszul kivitelezett volt a gyakorlat. A sebesség és ismétlés szám helyett koncentrálj alacsonyabb ismétlésre (kb. 8) és lassú, de kontrollált mozgásra. Ha már nem érzel kihívást a gyakorlatban, akkor pedig eljött az idő a súly emelésére. De mindig kis lépésben haladj.
Tény, ami tény: szabad országban élünk. Ez igaz az edzőteremre is. Oda mész, azt csinálsz, amit akarsz (persze a jó ízlés keretein belül). Azonban érdemes tisztában lenned azzal, hogy nem egy parkban vagy. Azért mentél le, hogy edz, nem azért, hogy közösségi életet élj. A lent töltött időt az edzéssel töltsd el, arra figyelj, ne beszélgess és mobilozz!
Minden eszköznek megvan a szakszerű használati módja. Ezt azért találták ki, hogy a lehető leghatékonyabban dolgoztassa az izmaid és minimalizálja a sérülés esélyét. Ezért nem érdemes kreatív gyakorlatokat kitalálni a gépekhez, mindig rendeltetésszerűen használd azokat.
A fejlődés egyik legfontosabb alapköve a következetesség. Az izmaid úgy fognak a legjobban fejlődni, ha előre meghatározott, jól összerakott edzéstervet követsz. Ezért minden alkalommal, amikor lemész edzeni legalább azt gondold ki, hogy melyik izomcsoportra összpontosítasz az adott alkalommal, és az edzés kimenetelét ne az határozza meg, hogy éppen melyik gép szabad.
Az edzőterem nagyszerű lehetőség a sportosság megteremtésére, azonban pár írott és íratlan szabályt mindenképp érdemes betartanod. Ha mindent megfelelően csinálsz, akkor az eredmény nem marad el. Az edzőtermi felszerelés sokkal nagyobb szabadságot ad a tested fejlesztésében mint az otthoni gyakorlatok, csak tudnod kell élni vele. És ne feledd: a konditerembe edzeni mész le! Közösségi éltet élni, zenét hallgatni és a tükörben nézegetni otthon is tudod magad.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: