A súlyzós edzésről valószínűleg neked is egyből izmos férfiak, nők jutnak eszedbe, amint súlyokat emelgetve izzadva, közben zihálva, üvöltve, hogy erőt szedjenek össze még az utolsó emeléshez. Azonban az lehet, hogy eszedbe se jut, hogy ez a szokás tényleg segít, hogy kitold a határaid. De vajon a megfelelő légzés mennyire fontos része az edzésnek?
Az ember hajlamos elbagatellizálni, hiszen lélegezni muszáj, teszed ezt folyamatosan, most is. Annyira alap dolog, hogy teljesen automatikusan, tudat alatt történik, oda se kell figyelned, és mégse fulladsz meg. Az emberek nagyon alábecsülik a megfelelő légzéstechnika jelentőségét, pedig látványosan növelhető vele egy sportoló teljesítménye, legyen szó akár atlétáról vagy súlyemelőről.
Az izmaidnak „üzemanyag” mellett megfelelő mennyiségű oxigénre is szüksége van a működéshez. A megfelelő légzéstechnika segít, hogy elegendő oxigén kerülhessen a szervezetedbe. A megfelelő oxigénszinttel pedig akár a sérüléseket is elkerülheted.
Hogyan érdemes lélegezned edzés alatt?
Ha megfigyeled a körülötted edzőket, feltűnhet, hogy nagyon sokan a levegőt gyorsan, kapkodva veszik, hogy minél több oxigénhez jussanak, a szájukon át, gyorsan, zihálva lélegeznek. Ez egy nagyon rossz technika. Mindig az orrodon keresztül lélegezz! Evolúciós szempontból is úgy alakult a tested, hogy az orrod az oxigén-, a szád a táplálék felvételre szolgál. Az orrodon keresztül sokkal hosszabb utat jár be a levegő, így van ideje felmelegedni. Emellett az orrod szűrőként is szolgál: kiszűri a port, egyéb szennyeződéseket és a baktériumok egy részét is, így összességében tisztább, melegebb levegő jut a tüdődbe. Az egyenletes, orrlégzés mellett érdemes arra is figyelned, hogy hasilégzést alkalmazz. Ehhez a technikához sokkal kevesebb izmot kell használni, emellett több levegőt tudsz venni egyetlen lélegzéssel. A mellkasi légzéssel nem tudsz olyan mélyen lélegezni, így kevesebb oxigén jut egyszerre a szervezetedbe, ezért sokkal gyorsabban kell lélegezned.
A technika mellett az időzítés is nagyon fontos. Súlyemelésnél figyelj oda, hogy a súly ejtésénél (visszaengedés) vegyél levegőt. Ez azért fontos, mert a belégzési fázisban a leggyengébbek az izmaid, így nem érdemes ekkor dolgoztatni őket. A súlyok kitolása közben pedig lassan engedd ki, egyenletesen, hogy addigra fogyjon el a levegő, amire a súlyt teljesen megemelted. Sokan hajlamosak (főleg állva végzett gyakorlatok alkalmával) az emelés alatt bent tartani a levegőt. Ez elsőre jó technikának tűnhet, mert nem kell külön figyelned a légzésedre, ráadásul a bent tartott levegő megtámasztja a gerincoszlopot is. Azonban jó, ha tudod, hogy amikor a tüdőd tele van levegővel, akkor kitágul, így nyomást fejt ki a gyomrodra. Ha ilyen állapotban kezdesz el erőt kifejteni állva, akkor különböző izmaid is megfeszülnek, hogy megtartsák a törzsed. Ezek együttesen már annyira képesek összepréselni a gyomrot, hogy akár a tartalmát is kinyomhatják, ami ugye nem a legjobb dolog.
Ha úgy érzed, hogy muszáj a gyakorlat alatt mégis bent tartanod a levegőt, mert nem bírnád el a súlyokat, akkor érdemes megfontolnod egy deréköv beszerzését. Ez az öv megtartja a gerinced, így szabályosan tudsz lélegezni a gyakorlat alatt.
A megfelelő légzés akkor is fontos, ha nem súlyzókkal végzel gyakorlatot. Futás lépcsőzés vagy egyéb aerob vagy kardió gyakorlat közben is fontos, hogy megfelelően lélegezz. Ne zihálj, egyenletesen lélegezz, kicsit tartsd bent, majd egyenletesen fújd ki. Ezzel a technikával alacsonyabban tarthatod a pulzusod, amivel nagyon hosszú edzésnél akár egy ájulást is megelőzhetsz, valamint így az oldalad szúrását is megelőzheted.
A légzés egy nagyon elhanyagolt része az edzésnek, pedig több múlik rajta, mint gondolnád. Egy jól kivitelezett gyakorlat kulcsa lehet a megfelelő légzés, emellett segít a sérülések elkerülésében is és a megfelelő oxigénellátás fenntartásával pedig sokkal többet hozhatsz ki az edzésből.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: